Неділя, 25.06.2017
Тиждень біології у школі
ТВОРЧИЙ ЗВІТ УЧИТЕЛІВ МАТЕМАТИКИ ТА ФІЗИКИ
Колективний договір
День цивільного захисту у школі
Корисні лінки
Шепетівський райво
ХОІППО
Освітній портал Хмельниччини
Обласні олімпіади
ХОЦНТТУМ
УЦОЯО
РМЦ I*EARN-Україна
Острів знань
Сайт Міністерства освіти і науки молоді і спорту України
Сайт Педагогічна преса

Сьогодні нас відвідали
Головна » Статті » Музей

Екскурсія до шкільного музею

Історія села сягає сивої давнини. Ще в часи Київської Русі люди оцінили багатство краю і створили тут поселення. Перша письмова згадка датована 1543 роком. В XXVI столітті на території села було два поселення: Судилків і Судилківці. Назва села, за переказами, походить від того, що тут був суд, де заможні землевласники судили непокірних селян, вирішували суперечки між собою. Наші пращури займалися землеробством, оскільки тут гарні родючі грунти, розводили худобу, рибалили. В музеї є речі повсякденного вжитку: глиняний та, пізніше, керамічний посуд, знаряддя праці, виготовлені з дерева та заліза. Оселю прикрашали рушниками, одяг шили руками з полотна, прикра шали візерунками, квітами. Протягом століть село Судилків належало різним магнатам. Пережило й страшну пожежу в ХІХ столітті, під час якої згоріла Свято-Дмитріївська церква. В ХІХ столітті знаходились гончарний, деревообробний цехи, броварня, млин. З початком ХХ століття село поринуло у вир бурхливих подій.

Наступна експозиція присвячена рокам, які можна узагальнити назвою "Становлення радянської влади”. Тут зібрані матеріали, які відображають події 1917-1989 років. В грудні 1917 року в с. Судилків було встановлено радянську владу, створено комнезам на чолі з Ковальчуком. В січні 1918 року село окуповане німецькими військами, які восени1918 року були вибиті з села червоноармійцями. За роки громадянської війни село 13 разів переходило з рук в руки. Остаточно радянську владу було встановлено в липні 1920 року. На той час в селі не було електрики, радіо. 95 % селян були безграмотними. Взимку 1929 року — засновано колгосп, а на весну 1930 року в ньому нараховувалося 200 господарств. Першим головою став Кононюк Дем'ян. Чорною стрічкою проходить тема голодомору, репресій, спричинених радянською владою. Згідно архівних даних, в 1932-33 роках на території села померло 87 чоловік, але, скоріш за все, ця цифра занижена, жертв було набагато більше. У 1933 році в колгосп прийшли перші трактори, було створено бібліотеку. В 1935 році існували 4 колгоспи. Життя поступово налагоджувалось. Але почалась війна.

Третій розділ музею присвячений Великій Вітчизняній війні, яка почалась 22 червня 1941 року. 28 червня наше село зайняв ворог. Тут було створено поліцейську дільницю, яку очолив Жочев, син розкуркуленого селянина. Новий порядок, насаджуваний фашистами, викликав рух опору. В 1942 році в районі Шепетівки діяв партизанський загін А. Одухи. Судилківчани також були в цьому загоні. Це Артерчук Степан, Нечипорук Володимир, сім'я Гавришевського Миколи. На початку 1944 року Червона Армія вступила на територію області. За Шепетівку точилися жорстокі бої. Судилків декілька раз переходив з рук в руки. 11 лютого місто і село були звільнені. А 14 жовтня звільнено всю територію України, 28 жовтня — Закарпаття. Цей день відзначаємо, як день визволення України від німецько-фашистських загарбників. За роки війни село недорахувалось 346 своїх жителів. Почалась повоєнна відбудова.

Наступний розділ - "Судилків в незалежній Україні”. Судилківська сільська рада — одна з найбільших в Україні. До її складу входять судилків, Лозичне, Білокриниччя, Кліментовичі, Рудня-Новенька. В 1991 році проживало 7 тисяч 250 мешканців. У судилкові проживає більше 5,5 тисяч чоловік ( 5 тисяч 762 чоловіки).Життя бурлить у нашому селі. Йому пощастило — воно перспективне. З'явилися нові вулиці. В 2002 році їх було вже 59. Активно проводиться газифікація. На території села діють приватні підприємства. В 1991 році побудовано нову школу. В 1996 році — Свято-Дмитрівську церкву. Діють 2 бібліотеки, Будинок культури, відділення зв'язку,  ощадкаса, амбулаторія. СТОВ "Врожай” - наші  шефи (до 1991 року — це колгосп ім. м.Горького).  На листопад 1992 року в ньому було 51 трактор, 15 зернових комбайнів, 40 автомобілів,  працювало 558 чоловік. Кількість великої рогатої худоби становила 5 тисяч 786 голів. Але за роки незалежності, внаслідок реформування сільського господарства, від колишнього блиску та могутності майже нічого не залишилось. Незважаючи на труднощі, наші шефи надають посильну допомогу пенсіонерам, одиноким людям, школам. Невід'ємною частиною села, його надією є Судилківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів. В ній навчається близко 750 учнів у 23 класах. Здійснюється профільне навчання учнів: математичного, спортивного, гуманітарного профілів. Ми пишаємося своїми учнями, які відзначились на рівні району та області. Ми горді нашими педагогами, які тривалий час трудяться на педагогічній ниві.

Свою екскурсію-розповідь хочемо закінчити словами:

Живе моє село і не міліє,
Веде рокам своїм нестримний лік.
І плаче, і сумує, і радіє,
Крокує із старого віку в новий вік.
Переглядів: 1 | Розміри: 448x336px/38.0Kb
Дата: 14.01.2010 | Додав: Admin |
Рейтинг: 0.0/0

« Попередня  | [1] 234567891011Наступна »